Veckobrev vecka 8

Hej allihopa!

Idag har vi haft en mycket rolig dag på Kulturskolan där vi har dansat och sjungit tillsammans med Hanna och Sara. Tyvärr var dramaläraren sjuk, så istället för teater blev det film om vikingatiden den här gången. Vi ser fram emot nästa besök!

Nästa vecka är det sportlov. Det är ingen skola, men fritids är öppet som vanligt. För sportlovslediga barn ordnas flera gratisaktiviteter av kommunen. Bland annat ordnar Brobygget olika lekaktiviteter i Vikingahallen och Märsta IK erbjuder drop-in futsal i Valsta sporthall. Måndag – fredag är det gratis inträde till Midgårdsbadet för lediga barn, men kom ihåg att man inte får gå dit själv som barn när man är under 12 år. Ni kan läsa mer om de olika aktiviteterna på den här sidan: https://www.sigtuna.se/kultur-och-fritid/ung-i-kommunen/aktiviteter/lovverksamhet/sportlov.html

Ha ett riktigt härligt sportlov!
Hälsningar Malena

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *