Veckobrev vecka 49

Hej allihopa!

Nu är det endast två veckor kvar på terminen. Under dessa veckor kommer vi både arbeta och göra en del roligare saker. Nästa vecka fortsätter vi i svenska att läsa boken Pärlor av glas, i matte fortsätter vi att arbeta med vikt och volym och i no ska vi slutföra det egna arbetet om sinnena. På engelskan ska vi prata om julord och hur man firar jul i olika engelskspråkiga länder. I so avlutas arbetet om kristendomen med ett prov på torsdag 10/12.

Det blir tyvärr inget luciafirande på skolan i år eftersom vi inte får samlas flera klasser tillsammans nu under pågående corona-pandemi, men på fredag 11/12 ska vi baka pepparkakor och julpyssla.

Ha en trevlig helg!
Hälsningar Malena

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *