Veckobrev vecka 47

Hej allihopa!
Den här veckan har vi fortsatt arbetet med de beskrivande texterna om svenska däggdjur. Många är klara och de texterna har vi satt upp på väggen i klassrummet så att alla kan läsa dem. I no har vi gjort ett vattenexperiment som kallas ”Diska gem” Det är ett enkelt experiment som man lätt kan visa hemma. Nästa vecka fortsätter vi med vatten och läser texter, ser film och gör ytterligare ett experiment. I so har vi läst om landskapet Uppland och nästa vecka kommer eleverna få arbeta vidare med ett eget landskap. I bild har vi gjort bildmappar så att vi har någonstans att samla alla de bilder vi ska göra under bildlektionerna. Nästa vecka kommer vi att arbeta med färglära och öva på att blanda till sekundärfärgerna med hjälp av primärfärgerna. I matematik ska vi börja arbeta med kapitlet om multiplikation och division.
Kom ihåg vecka 48
måndag                      idrott (ta med idrottskläder och handduk)
tisdag
onsdag                        idrott (bussen avgår 8.10, idrottskläder,
                                     handduk)
torsdag                       geografiprov (Sveriges landskap)
fredag                         engelskläxa

Ha en trevlig helg!
Hälsningar Malena

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *