Veckobrev vecka 45

Hej allihopa!
Den här veckan har vi läst om synen och ögat i no. I matte har vi börjat arbeta med decimaltal, och i svenska har vi börjat läsa boken Pärlor av glas av Camilla Lagerqvist. På bilden har vi doodlat och på engelskan har vi pratat om det amerikanska presidentvalet, men också hur man på olika sätt skriver substantiv i plural. I so arbetar vi med de tektoniska plattorna, uppbyggande och nedbrytande krafter.
Nästa vecka kommer vi att läsa om ljus i no.

Under terminen har eleverna fått två olika läxböcker, en lila och en blå. Meningen var att den lila boken skulle skickas hem var annan vecka med läxor och den blå varannan vecka. Jag har tyvärr varit sjuk en hel del och har varken kunnat ge, eller samla in böckerna som tänkt. Just nu saknas både blå och lila läxböcker i klassrummet. Jag vill att alla som har en läxbok hemma lämnar in den på måndag så att jag nästa vecka kan förbereda läxor i dem.

Ha en trevlig helg!
Hälsningar Malena

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *