Veckobrev vecka 37

Hej allihopa! 
Här kommer information inför nästa vecka:  
 
Måndag:  
Simning med livboj på idrottslektionen.  
 
Onsdag:  
Teknikprov. Eleverna har fått en text med sig hem att träna på. Om man har tappat bort den, eller inte har fått den för att man har varit borta, så finns den även på Teams under No-kanalen, i teknikmappen.  
På onsdag är det dags för årets Tingvallajogg. Starten för joggen går kl 12.15, så vi kommer att äta tidigare än vanligt. Dagen slutar när man har sprungit, joggat eller gått den bestämda rundan, och sedan prickat av sig.  
 
Fredag: 
På fredag är det historieprov på Stormaktstiden. Eleverna har sina egna anteckningar som de ska läsa på. De kan även lyssna på texten i historieboken på Inläsningstjänst. Under provet kommer eleverna få ha med sig sina egna anteckningar, men det är mycket och det är viktigt att man kan och förstår innehållet.  
 
På idrottslektionen är det simning igen, och den här gången är det klädsim. Ta med lämpliga klader att simma i, t.ex. tights/träningsbyxor och t-shirt.  
 
Ha en trevlig helg! 
Hälsningar Malena 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *