Veckobrev vecka 35

Hej allihopa!

I historia har vi arbetat med stormaktstiden och det kommer vi att fortsätta med några veckor till. I svenska har vi arbetat med återberättande texter, men även om hur man skriver en bokrecension. Vi har även fortsatt att läsa i boken Eldens hemlighet. I matte har vi fortsatt med kapitlet om decimaltal, och detta har vi prov på nästa vecka. I no/teknik har vi börjat bygga hus av kartong efter ritning. I engelska har vi haft samtalsuppgifter, och även tittat klart på serien Desperados.

Eftersom utvecklingssamtalen på onsdag börjar kl 13 så slutar eleverna när de har ätit lunch.

Prov och läxor
På onsdag 8/9 har vi matteprov på kapitlet om decimaltal. Eleverna har fått med sig uppgifter hem att träna på.
På fredag 10/9 är det idrottsprov på orientering och kartkunskap.

Ha en trevlig helg!
Hälsningar Malena

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *