Veckobrev vecka 20

Hej allihopa!
Den här veckan började vi med att städa klassrummet. Sedan har vi läst om de enkla mekanismerna i teknik och arbetat med decimaltal i matte. På engelsklektionerna har vi lyssnat på flera fina presentationer om engelskspråkiga länder och vi har även läst en text och tränat på att beskriva vägen. I so läser vi om Vasatiden och har bl.a. sett historieätarna. I Svenska arbetar vi med hur instruerande texter (recept) är uppbyggda. Nästa vecka kommer vi därför att följa ett recept och baka chokladbollar. Vi fortsätter arbeta med samma arbetsområden nästa vecka, förutom i matte där vi ska börja med ett kapitel som handlar om vinklar och symmetri.

Nästa vecka är det uteidrott. På onsdag ska klassen vara ute i skogen med Karin och på fredag på den amerikanska fotbollsplanen för att spela brännboll.

Läxa till nästa vecka: En engelskläxa finns på Teams. Det är meningar och ord att träna på till på torsdag 27 maj, då det blir läxförhör.

Ha en trevlig helg!
Hälsningar Malena

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *