Veckobrev vecka 18

Hej allihopa!
Den här veckan har vi arbetat med faktatexter i svenska. Eleverna skriver om ett däggdjur och ska också göra en plansch som sätts upp i klassrummet. De elever som är klara gör en PowerPoint-presentation om ett land. I so läser vi om Vastiden. I no har vi avslutat arbetet med NTA-lådan kemiförsök och nästa vecka ska vi arbeta med ett teknik-häfte. Vi kommer även att göra PowerPoint-presentationer om engelskspråkiga länder. I matte arbetar vi med decimaltal.

Nästa vecka är det kort vecka. På torsdag 13 maj och fredag 14 maj är det lov.

Jag är ledig på måndag – onsdag och då kommer Isaac, som klassen känner sedan tidigare, att vikariera för mig.

Ha en trevlig helg!
Hälsningar Malena

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *