Veckobrev vecka 17

Hej allihopa!
Den här veckan har vi fortsatt arbeta med elektricitet och då gjort serie- och parallellkopplingar med lampor och batterier. I so har vi fortsatt arbeta med medeltiden. I matte har vi börjat med kapitlet addition och subtraktion och i engelska har vi läst om barn som bor i olika städer/stater i USA. Vi har också börjat göra miniplanscher på engelska om olika städer i USA.

Vi har ett nytt schema eftersom vi behövde flytta onsdagens idrottslektion till eftermiddagen. Vi har också flyttat 15 minuter från tisdagen till måndagar, så att vi kan ha en bildlektion som inte är allt för kort.

Till nästa vecka har klassen två läxor.
Engelskläxa till tisdag 21/4 och en matteläxa till torsdag 23/4.

Ha en trevlig helg!
Hälsningar Malena

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *