Veckobrev vecka 15

Hej allihopa!
Den här veckan har eleverna fått veta vilka fem olika pulver de har undersökt de senaste veckorna under no-lektionerna. Ämnena är socker, alun, talk, bikarbonat och potatismjöl. Även nästa vecka kommer vi att arbeta praktiskt under no-lektionerna. I matte fortsätter vi med kapitlet om procent och i engelska fortsätter vi arbeta med de engelskspråkiga länderna. I svenska läser Lotta högt ur boken Flykten till Amerika som är skriven av Camilla Lagerqvist, och boken har vi fått av författaren. Vi övar även på att skriva berättande texter. I so har nästan alla hunnit redovisat sina grupparbeten om demokrati och diktatur och nästa vecka avslutas arbetsområdet.

På torsdag 22 april ska Lotta opereras igen och blir då sjukskriven i två veckor.

Läxor till nästa vecka:
– Läs 20 minuter varje dag i en bok på svenska.
– Titta på minst två avsnitt av Lilla Aktuellt
– Träna på gångertabellerna. Det blir tabelltest på onsdag.

Ha en trevlig helg!
Vänliga hälsningar
Malena

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *