Veckobrev vecka 10

Hej allihopa!

Den här veckan har vi i matte börjat arbeta med ett kapitel som handlar om bråk. I so läser vi om demokrati, och nästa vecka ska vi jämföra vad en demokrati och en diktatur är. I no har vi börjat arbeta med det praktiska materialet som finns i årets NTA-låda ”Kemiförsök”. Vi under fem olika kemiska ämnen och deras egenskaper.  I svenska ska vi avsluta arbetet med grammatik och förbereda författarbesöket vi får på torsdag. Författarbesöket kommer att ske digitalt och det är författaren Camilla Lagerqvist, som har skrivit boken Pärlor av glas, som eleverna kommer att få prata med.


Till på onsdag har eleverna en matteläxa och en engelskläxa. Båda läxorna finns i den blå läxboken.

Ha en trevlig helg!
Vänliga hälsningar
Malena

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *