Veckobrev V. 46

Hej alla vårdnadshavaren!  

Vilken rolig vecka vi har haft. Den här veckan har vi fokuserat mycket på läsning och många böcker som lästes var av Astrid Lindgren. Vi har uppmärksammat barnboksveckan genom att läsa mer, titta på olika författaren  och även haft vår fadderverksamhet för första gången den här terminen.  Eleverna fick arbeta i smågrupper tillsammans med 6A och göra om sagan om soppskålen ( Emil i Lönneberga). Sagan skulle göras om till Emil i Märta 2018. De finns hängandes utanför 3as klassrum, titta gärna förbi och läs dem.

 

Matte: i matte har vi jobbat med uppställning i multiplikation.

Svenska : sexorna varit med oss och varit faddrar för treorna.

So:  Arbetade vi med inlandsisen vi tittade på vilka tecken det finns kvar från istiden nu i Sverige.

No:  Gjorde vi experimentet med separera grus, salt och vatten från varandra.

Hälsningar Kristoffer och Safia

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *