Veckobrev V 43

Hej!

Vilken fantastisk vecka vi har haft där vi har hunnit med massor. Och nu är vi framme vid höstlovet.

I måndags så hade vi besök av två elever, Axel och Malte. Killarna kommer börja hos oss efter höstlovet vilket känns enormt roligt. Hela klassen ser fram emot det och vi välkomnar dem till oss med glädje.

I tisdags arbetade vi med FN och barnkonventionen, detta fortsatte vi även med under onsdagen på FN dagen. Vi hade tre olika stationer där vi tillsammans med 3B tittade på film, hade tipspromenad och ritade flaggor.
I torsdags hade vi prov i religion som en avslutning på detta område.
Idag hade vi svenska första lektionen och klassfest andra. 3A och 3B fick titta på film och fika lite=)

Nästa vecka:

Måndag: studiedag, skolan och fritids är stängt.
Tisdag-fredag höstlov men fritids är öppen

Trevlig helg och höstlov!

 

 

 

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *