Veckobrev v 41

 

 

Hej alla föräldrar!

Den här veckan har vi hunnit med mycket arbete och lärt oss att samarbeta på många olika sätt.

I svenska har vi läst texter och tränat på lässtrategier, spågumman och detektiven där vi tillsammans skrivit förutsägelser om vad vi tror texten kommer att handla om. Detektiven som söker nya ord och begrepp i texten. I textsamtalet har vi diskuterat texten, början, handling och slutet. Hur vi kan kan läsa, förstå och tolka en text och sedan återberätta det viktigaste i texten.

I matematik har vi samarbetat i grupp och haft olika stationer där det krävs mycket samarbete och turtagning( vilket kräver mycket träning).

I No fortsätter vi med temat höst och balans.

I So har vi gått igenom personal som arbetar på Tingvallaskolan och vad deras uppgift är.
I engelska lär vi oss om kläder.

I onsdags fick vi besök av våra brevvänner från Skepptuna skola. Det var jätteroligt att träffa dem och lära känna varandra lite närmare. Vi kommer att fortsätta skriva till varandra och hoppas vi får också åka till dem någon gång under vårterminen.

Den här veckan har varit pratigt i klassen. Vi har haft många samtal om hur vi vill ha det i klassen. Jag är tacksam om ni också pratar med barnen hemma.

Bilder på våra aktiviteter i klassrummet finns på bloggen.

Nästa vecka

Idrott på måndag, kom ihåg ombyte och handduk.

 

Vi önskar er en trevlig helg!
2A Tingvallaskolan

 

 

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *