information från idrotten

Information från idrotten!

Hej alla föräldrar! Idag har ditt barn  varit i simhallen.  . Nu är det hög tid att anmäla ert barn till simskola om det inte kan simma. Att kunna simma är ett kunskapskrav på idrotten, och man ska klara 150 m bröstsim och 50 m ryggsim i årskurs 6.

Att kunna simma är en billig livförsäkring, både vuxna och barn drunknar varje år på grund av att de inte kan simma eller för att de är svaga simmare. Simning är även en bra motionsform och det är något trevligt man kan göra tillsammans med familjen. Även de elever som kan simma behöver regelbundet gå till simhallen och träna eftersom simning kräver uthållighet och teknik. Bara för att man klarade 200 meter vid förra terminens simtest betyder inte det att man gör det nästa gång. Under detta meddelande finns en länk där ni kan klicka er vidare till midgårdsbadets anmälan till simskola.

Länk till anmälan:

http://sigtuna.se/sv/Kultur–Fritid/Simhallar-och-gym1/Nya-Midgardsbadet/Simskolor/

Med vänlig hälsning Therese Andersson Idrottslärare

therese.m.andersson@edu.sigtuna.se

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *